Kęty

Sanktuarium Świętego Jana Kantego

Kościół wybudowany w miejscu gdzie stał dom rodzinny św. Jana Kantego. W 1648 wystawiono tu niewielką kaplicę. W 1715 rozbudowano ją w obecny kościół – dla uczczenia świętego, który urodził się właśnie w Kętach.

 Sanktuarium
Świętego Jana Kantego

Kościół będący Sanktuarium świętego Jana Kantego znajduje się na terenie Parafii Świętych Małgorzaty i Katarzyny w Kętach. Ulokowany jest on obok kościoła parafialnego w obrębie murów kościelnych.

Z kart historii
Kościoła św. Jana Kantego

Rosnący kult Jana Kantego oraz ruch pielgrzymkowy do miejsca narodzenia przyszłego świętego w Kętach zaowocował wybudowaniem w latach 1644-1648 kaplicy, powstałej według tradycji w miejscu, w którym stał dom jego narodzin.

Głównym fundatorem kaplicy był Sykstus Lubomirski. wojski krakowski. Współfundatorami byli: m.in. ks. Grzegorz Zdziewojski i Adam de Brzezie Paszkowski herbu Zadora.

Nasilający się kult wokół osoby Jana Kantego, wzrost ruchu pielgrzymkowego do miejsca jego narodzin i mała przestrzeń kaplicy legły u podstaw przebudowy istniejącej kaplicy.

W 1715 r. na jej miejscu wybudowana została okazalsza, barokowa kaplica. Jej fundatorami byli: silnie związany z Kętami ks. Marcin Ośliński (1647-1720) – dziekan kolegiaty św. Anny w Krakowie oraz rodowity kęczanin ks. Jan Chryzostom Pyzowicz (ok.1650-1724) – kanonik krakowski i prebendarz kościoła św. Krzyża,

W 1724 r. został zamontowany jednokondygnacyjny ołtarz główny, będący arcydziełem roboty rzeźbiarskiej i snycerskiej, którego autorem jest krakowski rzeźbiarz Piotr Rojowski. Wzorowany jest na ołtarzu głównym kościoła św. Anny w Krakowie, w którym znajduje się grób św. Jana Kantego.

W centralnej części ołtarza znajduje się obraz „Widzenie św. Jana Kantego” nieznanego autora, o wymiarach 240 x 140 cm. Po lewej stronie ołtarz pw. Matki Boskiej Królowej Anielskiej, a po prawej ołtarz pw. św. Józefa. W ołtarzach znajdują się późniejsze, bo z 1838 r. obrazy, przedstawiające w jednym Matkę Boską Królową Anielską, a w drugim św. Józefa z Dzieciątkiem, autorstwa malarza o nazwisku Stolarek.

Ok.1748 r. na północnej ścianie nawy kościoła została zamontowana ambona, Korpus ambony jest podzielony na trzy pola poświęcone trzem świętym Janom: Ewangeliście, Kantemu i Chrzcicielowi. Ponad drzwiczkami kartusz z napisem „Wszystkiego was nauczy”. Nad nim księga z napisem: „Ewangelia Jezusa Chrystusa”. Jej autorem jest znany rzeźbiarz krakowski, syn Piotra Rojowskiego – Wojciech Rojowski.

W dniu 8 lipca 1781 roku kaplica została konsekrowana przez biskupa Krzysztofa Hilarego Szembeka (1722-1797), stając się kościołem.

Przeprowadzone w latach 1984, 2013 i 2017-2023, prace konserwatorskie przywróciły kościołowi dawny blask. Z racji szczególnych walorów historycznych i artystycznych kościół św. Jana Kantego w Kętach jest wpisany do Rejestru Zabytków Województwa Małopolskiego w Krakowie.

Kęty, 3 października 2024 r.

Kazimierz Brzuska

Święty Jan Kanty – jeden z trzech patronów Diecezji Bielsko-Żywieckiej, jest również patronem uczącej się i studiującej młodzieży, a także profesorów, szkół katolickich i „Caritasu”. Jest jednym z patronów Polski i Litwy, a także patronem archidiecezji krakowskiej, Akademii Krakowskiej, profesorów, studentów i nauczycieli.

Modlitwa do św. Jana Kantego

Święty Janie Kanty, Mistrzu Krakowskiej Akademii i rodaku miasta Kęt, jakoś za życia miał osobliwą cześć i nabożeństwo do Najświętszej Bogurodzicy, Królowej Polski, tak dziś przez Jej wstawiennictwo uproś u Boga zmiłowanie dla Ojczyzny naszej, aby otoczona blaskiem potęgi i chwały była zawsze przedmurzem wiary i Kościoła świętego katolickiego!
Święty Patronie nasz, dobry nauczycielu strzeż nauki polskiej przed ciemnotą błędu, aby ci, którzy światło wiedzy niosą przed Narodem, mieli tę mądrość, która Tobie ukazała Królestwo Boże!
Dobry Ojcze i serdeczny opiekunie polskiej młodzieży, któryś przez lat dziesiątki całe zastępy uczniów w cnotach i umiejętnościach wychował, przyczyną swą przed Bogiem spraw, aby rodzice i wychowawcy, twoim śladem idąc, po Bożemu wychowali powierzone im przez Boga dzieci i by dziatwa nasza wyrosła na wierne Kościołowi i Ojczyźnie dzieci!
Święty Janie Kanty, Nauczycielu sprawiedliwości, spraw orędownictwem swoim, by prawa Boże władały w naszej Ojczyźnie!
Święty nasz Rodaku, któryś nigdy nie odmówił proszącemu, dziś proszą Cię rodacy i ziomkowie Twoi: uproś błogosławieństwo Boże dla rodzinnego miasta swego i dla całej Polski.
Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Cuda i łaski

pracujemy nad tą treścią

Odpusty

pracujemy nad tą treścią

Informacje praktyczne

Godziny MSZY ŚWIĘTYCH:
Niedziela i święta—godz. ?.??, ??.??
Dni powszednie—??.00 (zimą), ??.00

PIECZĄTKA jest dostępna dla pielgrzymów w Sanktuarium

Kontakt

Parafia Św. Małgorzaty i Katarzyny
ul. Adama Mickiewicza 4, 32-650 Kęty

Kancelaria parafialna czynna:
środa, piątek, sobota: 8:00 – 9:00;
wtorek: 18:30 – 19:30.

tel. 888 102 409